להיות הורים טראנסג'נדרים, ג'נדרקווירים או טראנסקסואלים / ד”ר אילנה ברגר

20 פבר

הורות טרנסג'נדרית - משפחות הקשתפאנל שנערך במסגרת כנס משפחות הקשת 2011. משתתפים:

נורה גרינברג– פעילה למען זכויות טרנסג'נדרים. עוסקת בייעוץ ותמיכה לאנשים טרנסג'נדרים ומשפחותיהם ובנוסף היא אבא טרנסג'נדרית.

פרנצ'סקה – אבא לשני ילדים. בין יתר עיסוקיה עוסקת במיצגים אישיים באומנת הבמה.

יובל ומתן טופר– ארז – זוג גברים הומואים קווירים נשואים שאחד מהם הוא טרנסג'נדר, הנמצאים בימים אלה בשלבי תכנון של הריון והורות.

שינוי מגדרי או נון-קונפורמיות מגדרית הם אירועים נדירים בחיי משפחות וילדים/ות. בשונה ממצבים בהם הורים מחליטים להיפרד, להתגרש, להגר או כל מצב שעלול לגרום למשבר בחיי משפחה, ילדים להורים טרנסג'נדרים, לא יכירו כנראה ילדים נוספים שהורה שלהם/ן עובר/ת תהליך לשינוי מגדרי או מבטא זהות מגדרית קווירית. כמו גם אין כמעט ספרות מקצועית או פופולרית ( כרמיה וינגרטן-בראור ואורי מנחם "עבר לגוף שלישי", ג'קי קיי "החצוצרה", ססר איירה "כך הפכתי לנזירה") שמתארת התמודדות של ילדים עם הורה טרנסג'נדר. בנוסף לשכיחות הנמוכה, תהליך השינוי המגדרי מלווה ברב המקרים בסטיגמה חברתית חזקה וילדים לא נוטים, לפחות בהתחלה, לשתף את חבריהם/ן.

במחקר שנעשה ע"י וויט ואטנר בארה"ב רואיינו 27 הורים טרנסג'נדרים ל-55 ילדים בגילאי 8-35. הראיונות נערכו 6 שנים לאחר השינוי. הנושאים שנבדקו היו:

1. אופי היחסים עם כל אחד מההורים בזמן השינוי בהשוואה להיום

2. הפחד של הילד מסטיגמה חברתית

3. החשש מאובדן חברים/ות

4. תפקוד אקדמי

5. רמת הנכונות של הילד לשתף את חבריו בתהליך השינוי שעובר ההורה

הדגש במחקר היה על התפקיד המרכזי שמשחקת הסטיגמה החברתית שהילדים לעיתים קרובות נאלצים להתמודד עימה כאשר ההורה עובר/ת שינוי.

לסיכום: הממצאים מראים שני משתנים מרכזיים שמנבאים את הקשר הטוב יותר שביו הילד וכל אחד מההורים:

  1. ככל שגיל הילדים צעיר יותר בזמן תהליך השינוי כך הנטייה של הילדים להתמודד טובה יותר והקשר עם ההורה שעובר את התהליך טוב יותר. למתבגרים ובוגרים צעירים ההתמודדות קשה יותר במיוחד אם היא גם מלווה בקונפליקט הורי וחוסר תמיכה של ההורה השני.
  2. קונפליקט הורי בלתי פתור שנמשך גם לאחר השינוי מצביע על מתח וקשיים רבים במשפחה כמו גם בין הילד וההורה שעובר את השינוי. (נכון גם במקרי גירושין בעימות גבוה). ככל שהקשר ביו ההורה שעובר את השינוי לבין הילד בזמן השינוי היה חיובי יותר כך הוא מנבא טוב יותר את השמירה על יציבות הקשר גם לאחר השינוי. למרות הקשיים והמתח בזמן השינוי, הורים שמצליחים לשמר את הקשר מצליחים גם לשמור על קשר טוב יותר בין הילדים ובין כל אחד מהם. בזמן שבגירושין נצפה קשר ישיר בין הפרידה וירידה בלימודים, קשר זה לא נמצא אצל ילדים שאחד מהוריהם עבר שינוי מגדרי.

לא המשתנה האישי והמשפחתי השפיע על התפקוד בלימודים כי אם הסטיגמה החברתית שרתה כמשתנה חזק שניבא התמודדות ותפקוד אקדמי.

הפאנל התמקד בשאלות כיצד היות האדם טרנסג'נדר משפיע על תפיסת ההורות שלו כמו גם כיצד השינוי של ההורה משפיע על ילדיו ומשפחתו.

העדר מוחלט של מידע, הפחד של הממסד הרפואי שטרנסג'נדרים יהפכו להורים וחוסר נכונות לדבר על הנושא מבטא תפיסת עולם טרנספובית.

טרנסג'נדריות כתפיסת עולם משפיעה רבות גם על התפיסה לגבי הורות – והורות קווירית, שבהכרח תשפיע לא רק על נושא ההורות שמערב בתוכו כל כך הרבה תפיסות לגבי מגדר. אלא גם תשמש כלי משמעותי ביותר לביצוע שינויים חברתיים מרחיקי לכת.

חברות הפאנל נורה ופרנצ'סקה שתפו את הקהל בחוויות האישיות לאורך השלבים השונים של התהליך.

נורה גרינברג החלה את תהליך השינוי המגדרי שלה מגבר לאישה בהיותה בת 48, נשואה עם שני ילדים גדולים – בת 25 ובן 19. המשפחה תמכה בה לאורך כל הדרך, והיה ברור למן הרגע הראשון שלמרות השינוי המגדרי – נורה ממשיכה להיות אבא. לעובדה הזאת הייתה חשיבות רבה בתהליך הסתגלות של המשפחה למצב החדש. כיום – הילדים נשואים אך המסגרת המשפחתית קיימת כמו בכל משפחה, כאשר נורה מתפקדת הן כאבא והן כסבתא.
נורה עוסקת היום בייעוץ ותמיכה לטרנסג'נדרים ומשפחותיהם, ובין מטופליה
נמנים גם הורים טרנסג'נדרים העוברים תהליך שינוי מגדרי.

כל זה מתחבר לשאלה המהותית שמלווה את הקהילה שלנו כבר שנים, האם המאבק שלנו הוא מאבק שבא להוכיח שאנחנו "בדיוק כמו כולם" ולכן מגיעות לנו זכויות שוות, או שאולי המאבק הוא דווקא על זכותנו להיות שונים אך שווים?

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: